Båten deres ligger på Hovedøya, fem minutters båttur fra Oslo sentrum. Så når de to setter seg på ferga til øya, er det for å reise hjem:
«Dette livet er godt! Nå kommer sommeren i tillegg, og vi storkoser oss. Å flytte i båt var et riktig valg, og vi kjenner det på kroppen. Pulsen synker allerede i det vi forlater Vippetangen med ferga, på vei til Hovedøya – på vei hjem».
Slik omtaler Miriam og Adrian, som begge er fra Skedsmo i Akershus, tilværelsen som båtboere på bloggen sin.
Sjekk videoen: Her er Miriam og Adrians «bakgård»
I begynnelsen av april seilte de sin nyinnkjøpte 40 fots seilbåt fra Damp i Tyskland til Oslo.
Nå har båten vært hjemmet deres i snart to måneder, mens leilighet med og innbo er solgt.
– Å kvitte seg med nesten alt man eier, er en befrielse, sier Skjæraasen til Romerikes Blad.
– Jeg føler ikke at jeg har mistet noe av meg selv ved å eie færre ting, det er heller motsatt, sier Adrian.
- Les også: Fra hytte til hus
Drømmen om å bo i båt har modnet over tid.
Skjæraasen er oppvokst med båtliv i ferier og helger, og foreldrene hennes har fortsatt båt på Hovedøya.
Johansen ble hekta etter militæret, da han og Skjæraasen ble samboere.
I april i fjor kjøpte de en brukt, liten seilbåt for å prøve seg på egen hånd.
– Et sted måtte vi jo starte. Vi brukte den gjennom sommeren, ble bitt av basillen og kjøpte denne i april, sier Johansen om den nye Jeanneau SO 409.
- Les også: Prisrekord for to-roms
Skulle de bo i båt, måtte den ha visse kvaliteter. Høy bokomfort og en god turbåt var viktig.
Meglerkarrieren har Skjæraasen droppet. Hun vil ha forutsigbar arbeidstid, mer tid til eventyr og til å nyte livet.
Nå jobber hun i Drøbak, Johansen i Oslo, og de leier parkeringsplass på Vippetangen, der båten til Hovedøya legger til. (ANB)
Her kan du lese hele historien om båtlivet til det unge paret