annonse
Siste artiklerSiste artikler Siste artikler
 
 
 

Liverpool er så mye mer enn fotball. Det er by i endring, som likevel har beholdt den genuine gjestfriheten. Liverpool har tatt en beat av hjertet vårt.

 

(26.05.2011)
les

I de sveitsiske alper kan du ta toget til 3.454 meter over havet.  Da er du på Europas tak. 

(11.03.2011)
les

En weekendtur til Tallinn behøver ikke bli mye dyrere enn en helaften i Oslo. 

(03.02.2011)
les

Fortsatt topper Kanariøyene som nordmenns vinterreisemål nummer en.  Men Egypt er nå nummer to. 

(05.01.2011)
les

Med et snitt på 1,4 grader, er det ikke akkurat temperaturene som frister. Men sensommer på Svalbard står som et eventyr for Tore Klumsten.


(13.10.2010)
les

Vi snakker om Berlin, byen alle vil besøke nå. 

(08.10.2010)
les

Går du med planer om å besøke Skottlands hovedstad, Edinburgh, er høsten den perfekte tiden å reise på. 

(24.09.2010)
les

Lisboa er full av kontraster. Lisboa har alt. Ikke minst har den en fascinerende blanding av skjønnhet, historie og melankoli.

(13.08.2010)
les

 

Stress, biler, kaos, bråk, køer - og folk overalt. Og så jævlig varmt. Likevel - kan jeg få en bit til?

 

(21.07.2010)
les

Amalfikysten sies å være blant de vakreste i verden. 

(16.04.2010)
les

Våren i Lisboa er grønn og vakker og ikke for varm.

(26.03.2010)
les

Marte Smedbakken valgte å legge inn et studieopphold i Brasil. Der møtte hun  sterke kontraster.

(05.03.2010)
les

De sterke inntrykkene har satt sine spor. Jeg kjenner allerede en sterk trang til å bidra, til å hjelpe, til å gjøre en forskjell. Det jeg
har snakket om og sett på tv, er nå blitt en del av min virkelighet.

(10.02.2010)
les

 

Egypt er i dag rangert som en av de beste dykkedestinasjonene i verden, og er kun fem og en halv times flytur unna Nittedal. Vi valgte 14 dager ved Hurghadakysten, med en liten avstikker på 50 mil til Kairo og pyramidene i Giza.

 

(22.01.2010)
les

 Det koster litt mer å reise til Gambia enn til Kanariøyene. Til gjengjeld er mat og shopping mye rimeligere.

(15.01.2010)
les

Vi hadde lekt med tanken om å gjøre noe sammen før tvillinggutta våre på 17 år ble for store. En ferietur som vi kunne glede oss over i  mange år etterpå. En tur som man gjør en gang i livet.  

(06.01.2010)
les

Bare to timer unna Gardermoen ligger Sankt Petersburg. Den vakre porten mellom øst og vest.

(11.12.2009)
les

Turer til Varingskollen og Rundkollen var grunnlaget for utfordringene som ventet meg denne høsten. Himalaya!

(30.11.2009)
les

TAKKET. Pernille Brenni Brovold takket ordfører Hilde Thorkildsen for ringen. – Det er vi som skal takke, svarte ordføreren. – Nittedal er utrolig stolt av deg og innsatsen din i VM, sa hun. Pernille ble dobbelt verdensmester i junior-VM freestyle/discodans i Sør-Afrika nylig.
Takket Pernille med ring

Blomster er vel ikke så spennende for en 14-åring, tenkte ordfører Hilde Thorkildsen.  Så da ble det ring til Pernille i stedet.


Av Kari Tveøy        Publisert 31.03.2012 kl. 17:00
Skriv ut siden Tips en venn

annonse

Som Varingen allerede har meldt, tok Pernille Brenni Brovold imponerende to gullmedaljer i disco singel og disco freestyledans i junior-VM nylig.

Da 14-åringen kom hjem fra Sør-Afrika til Åneby, var ordfører Hilde Thorkildsen raskt på pletten for å hedre den unge verdensmesteren. Tidligere samme uke hadde Hilde overrakt blomster til Janitsjaren for svært god innsats i NM.

– Men så var det altså at jeg tenkte en 14-åring burde få noe annet enn blomster. Derfor valgte jeg å kjøpe en ring til deg, Pernille, smiler ordføreren.

 

Best uten sminke

Vi er vant til å se Pernille med glitter og stas, og sånn sett passer en glitrende ring godt. Men i dag er det likevel hverdags-Pernille vi møter, bøyd over leksene, og helt uten sminke og annen stas.

 

– Egentlig er jeg ikke noe glad i å sminke meg, jeg. Ikke i å pynte meg noe særlig heller, tilstår 14-åringen.

 

– Nei, du er vel nesten den eneste jenta i klassen som ikke bruker sminke. Du er definitivt ingen jåleberte, skyter mamma Wenche Brenni inn.

 

Hun er klar over at mange bare ser alt glitteret og sminken i freestyledans og ikke får med seg selve utførelsen. For dette er definitivt ingen frøkensport, understreker Wenche Brenni.

 

– Man burde heller se på det som at utøverne står på en scene og utøver sin kunst, på samme måte som skuespillerne gjør på et teater. Der blir man jo også sminket og kledd i kostymer før man skal opptre.

 

Uten støtteapparat

Ordfører Hilde, som allerede har rukket å gi uttrykk for hvor utrolig imponert hun er over Pernille, er glad for at hun nå har fått vite mye mer om sporten som 14-åringen utøver.

 

– Jeg må innrømme at jeg ikke kjente så godt til freestyle tidligere. Og nå tenker jeg at dette er en sport som er sterkt underkommunisert og som står helt uten noe stort støtteapparat i ryggen, slik de fleste andre idretter har. Derfor er jeg dypt imponert over deg, gjentar Hilde.

 

Hun har nettopp sett på YouTube-klipp av verdensmesteren og sammenligner dansen hennes med avansert turn, der Pernille flikk-flakker over gulvet i høyt tempo.

 

Bare søndagsfri

– Her ligger det mye trening bak, mener ordføreren, og får bekreftet fra Pernille at hun trener hver dag, bortsett fra søndager. Nå skal hun imidlertid unne seg litt påskeferie før hun lader opp til ny innsats etter påske.

 

– Nittedal er utrolig stolt av å ha deg som sambygding, smiler ordføreren, og Pernille tar seg tid til en pause i leksene og takker.

 

I Stasjonsveien, på Rotneshjørnet og litt sørover mot Nedre Bjertnes var det i størstedelen av 1900-tallet et rikt utviklet handelsmiljø

(16.06.2013)


Danserne fra Danseklubben 2dance danset for kongen på Grand Hotel mandag ettermiddag.

(15.06.2013)
les

Han kaller seg selv profesjonell turidiot, kan forsvinne til skogs i måneder av gangen og blogger om livet på loffen.

(13.06.2013)
les




Det skinte i lakk og blinket i krom. Her finner du alle bildene fra lokafeiringen av Nasjonal bildag.

(12.06.2013)
les

100 biler, og desto flere folk, tok turen til Nasjonal motordag på Bjertnestangen. – Et supert tiltak, synes Juni Kielland og Kristoffer Nielsen.

(09.06.2013)
les

Lena byttet ut lesesalen i Norge med helsearbeid i Tanzania sist høst. 

(14.01.2011)
les

Medieelever på Bjertnes lager nye ungdomssider i Varingen.

(08.10.2010)
les

De to 10.klassingene på Nittedal ungdomsskole håper næringslivet vil sponse turen deres til USA. Der har de meldt seg på verdenskonferansen for unge ledere. 

(21.01.2010)
les

De neste 11 månedene skal Filip Waal tilbringe på high school i USA.

(21.07.2010)
les

 

Torsdag skjer det. For tredje året på rad blir det stort motorshow i Nittedal.

(03.06.2013)
les

Tone Søyset Døving har stått på store scener, og spilt med Wenche Foss og Toralv Maurstad. Nå får barna i Varingskollen barnehage glede av den blide sangeren.

(31.05.2013)
les




Nord-Irland byr på dramatisk landskap, gjestfrihet, sjarmerende landsbyer og viktige severdigheter. Den turbulente historien gjør inntrykk og brenner seg fast i hukommelsen.

(22.05.2013)
les

Kanskje er du fanget på film:

 Varingens utsendte trålet Nittedal på 17. mai. Kanskje er nettopp du fanget på film. Alle bildene finner du her.

(20.05.2013)
les




"Kom mai, du skjønne milde" er endelig her, og det er tid for vårblomster.

(05.05.2013)
les

Han har jobbet i Swaziland, synes mange i Norge klager for mye og har 48 år bak seg i Røde Kors. Dessuten har han jobbet 41 år i Nittedals-skolen, så mange i bygda kjenner ansiktet hans.

(05.05.2013)
les




Drømmen har gått i oppfyllelse for Amy Hammer (14), som er tatt ut på landslaget i dressur.

(30.04.2013)
les

Hun har slitt psykisk og vært på selvmordets rand. Han var narkoman og har kriminelt rulleblad.

(24.04.2013)
les




 Reservedrikkevannskilden Bergstjern er koblet inn etter at det oppstod brudd på en av NRVs hovedvannledninger gjennom bygda.

(20.04.2013)
les

Mandag var det båndtvang. Norsk Kennel Klub ber kommunene sørge for flere friområder til de firbeinte.

(04.04.2013)
les




Det er ikke bare vi mennesker som drar på påskeferie. På Standal Hunde- og Kattehotell er det stort sett fullt i alle skoleferier, så også i påsken.

(31.03.2013)
les

Knallvær med strålende sol og supert ake- og skiføre. Blide ansikter så langt øyet kan se. Det er slett ikke verst å feire påske hjemme i Nittedal.

(31.03.2013)
les




Hakadal har lange tradisjoner med festing på skjærtorsdag, med samling på toppen av Varingskollen og deretter party på "Huset". På "Huset" var det selvsagt fest i år også, men festingen i kollen er det slutt på.

(30.03.2013)
les

Prestestudent og ungdomsarbeider Kristian Sveinall Øgaard får en annerledes påske i år. Han synes Israel er et fantastisk spennende land, og har lenge gledet seg til turen.

(28.03.2013)
les




Unge mennesker åpner seg for henne, og snakker om alt fra rus til kjærlighetssorg. Les stort portrettintervju med Utekontaktens leder Line Søiland.

(15.03.2013)
les

Overnatting under stjernene i Sahara, trekking i Atlasfjellene, strandliv i Essaouira og storbyliv i Marrakech. Marokko bergtar sine besøkende - og overgikk alle forventningene jeg hadde på forhånd.

(22.02.2013)
les

Ansvarlig redaktør: Jan Fossen
Copyright © 2009 Varingen
All rights reserved.


Utviklet av React Solutions AS